Fonoforeza
Fonoforeza
Polega na wprowadzeniu leków przez skórę za pomocą energii ultradźwięków. Lek dodaje się do środka sprzęgającego lub powleka się nim skórę w miejscu, które ma być poddane zabiegowi. Zazwyczaj stosuje się leki w postaci żelu. Do terapii stosuje się fale ciągłe lub impulsowe emitowane w określonym czasie, o odpowiedniej mocy mierzonej w watach, co nazywamy mocą akustyczną. Jednym z najistotniejszych efektów towarzyszących oddziaływaniu fali drgań na organizm jest wywołane przez nią ciśnienie. Owe wahania ciśnienia są główną składową mechanizmu leczniczego działania ultradźwiękami. Efekt ten nazywa się mikromasażem tkanek. Ponadto ultradźwięki dają efekt cieplny (największy w tkance nerwowej i na granicy zmian struktur tkankowych) oraz fizykochemiczny.
Działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcia mięśni, rozszerza naczynia krwionośne, hamuje procesy zapalne, przyśpiesza wchłanianie tkankowe, prowadzi do wyzwalania substancji histaminopodobnych oraz hamowania układu współczulnego, wzmaga przepuszczalność błon komórkowych, pobudza przemianę materii i oddychania tkankowego.
Wskazania:
- zespoły bólowe mięśniowe, stawów i kręgosłupa, bóle krzyża
- przewlekłe choroby reumatyczne (w okresie wolnym od ostrych stanów zapalnych)
- RZS
- artrozy
- choroby ścięgien, przyczepów mięśni
- przykurcz Dupuytrena
- choroba Bechterewa (ZZSK)
- stan po złamaniach kości
- choroba Sudecka (ostry zapalny zanik kości)
- sklerodermia (przewlekła choroba tkanki łącznej, cechująca się postępującym twardnieniem i grubieniem skóry - całej lub jej części - oraz narządów wewnętrznych, np. serca, płuc, nerek, przełyku)
- zespoły bólowe kręgosłupa
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- zespół bolesnego barku, łokcia
- ostroga kości piętowej
- owrzodzenia goleni
- blizny
Przeciwwskazania:
- choroba nowotworowa
- ostre objawy zapalne
- zaawansowane zapalenie naczyń
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- zmiany skórne, zwłaszcza w przebiegu chorób zakaźnych
- stan ogólnego wyniszczenia organizmu